شادی و خوشبختی را هدف اصلی زندگی تان قرار دهید و کلیه فعالیت هایتان را بر اساس این هدف سازمان دهی کنید
آیا تاکنون به تاسیسات ساختمان به عنوان قلب تپنده آن توجه کرده اید؟

سیستم تبریدی

چیلر دستگاهی جهت ایجاد برودت بر اساس عمل تراکمی و یا جذبی یک مایع می باشد.چیلرها به دو دسته چیلرهای تراکمی و جذبی تقسیم می شوند. چيلرهاي تراکمي با استفاده از انرژي الکتريکي و چيلرهاي جذبي با استفاده از انرژي حرارتي باعث ایجاد برودت و سرما می شوند.

چیلر تراکمی:
در چیلرهای تراکمی گاز ابتدا توسط کمپرسور، متراکم می گردد. این گاز سپس به كندانسور وارد شده توسط آب یا هوای محیط ، خنك شده و به مایع تبدیل می گردد این مایع با عبور از شیر انبساط یا لوله موئین وارد خنك كننده(اواپراتور) که در فشار کمتری قرار دارد می شود که این کاهش فشار باعث تبخیر مایع گردیده و در نتیجه مایع سرد كننده با گرفتن حرارت نهان تبخیر خود از محیط خنك كننده، باعث ایجاد برودت در موادی که با قسمت خنک کننده در ارتباطند می گردد.سپس گاز ناشی از تبخیر، به كمپرسور منتقل می شود و این چرخه تكرار می شود.

 انواع چیلر تراکمی:
چیلر تراکمی رفت و برگشتی
چیلر تراکمی اسکرو

 چیلر جذبی :
در چیلرهای جذبی برخلاف چیلرهای تراکمی از جذب كننده (Absorber) و مولد حرارتی (ژنراتور) بجای کمپرسور استفاده می گردد. عمومی ترین خنک کننده در چیلرهای جذبی سیستم لیتیوم برماید است. در این سیستم، در قسمت جذب كننده بخار آب توسط لیتیوم برماید غلیظ، جذب و در قسمت مولد حرارتی، آب بر اثر حرارت تبدیل به بخار می شود. بخار آب در کندانسور که دارای فشار 1/0 اتمسفر است به حالت مایع در می آیدو سپس در خنك كننده كه تحت فشار 01/0 اتمسفر دوباره به بخار تبدیل می گردد و آب برای اینکه تبخیر گردد گرمای نهان خود رااز محیط خنك كننده می گیرد و باعث ایجاد برودت می گردد سپس بخار آب ایجاد شده در خنك كننده به جذب كننده منتقل می گردد و دوباره این چرخه تكرار می شود.
 
 انواع چیلر جذبی:
گروه تك اثره (Single effect) :
که خود به سه دسته چيلرهاي تك اثره با تغذيه بخار، تك اثره با تغذيه آب داغ ( دمای بالای 100 درجه سانتیگراد) و تك اثره با تغذيه آب گرم ( دمای زیر100 درجه سانتیگراد) تقسيم مي شوند كه نحوه كار آنها مشابه بوده و همگي داراي حداقل يك مولد حرارتي مي باشند

گروه دو اثره (Double effect) :
که به دو دسته دو اثره با تغذیه بخار و دو اثره با شعله مستقیم طبقه بندی می شوند. این چیلرها، جز نسل جدید چیلرهای جذبی بوده و دارای سیكل تبرید کاملتری نسبت به چیلرهای جذبی تك اثره است.

 
بازدید : 5589 26 مرداد 1390 ساعت 12:16 ب.ظ

برگزاری دوره های کاربردی
شبیه سازی نقشه های دو بعدی  
نظرسنجی
شما از چه قشری هستید؟
آمار بازدید
  • کل بازدید : 806659
  • بازدید امروز : 271
  • بازدید دیروز : 230
  • بازدید این ماه : 1928
  • آخرین بازدید : پنجشنبه 20 بهمن 1401 (13:02) ب.ظ
1401 بهمن
پنجشنبه
20